Qorbë me mishë të bluar fasule të kuqe
Qorbë me mishë të bluar fasule të kuqe

Qorbë me mishë të bluar fasule të kuqe

Kuzhint.com

Perberesit per 6 porcione:

1 Spec djeges,

1 Prise piper i kuqe djeges,

1 Prise piper i kuq,

400 gr Mishe i bluar,

1 Kanaqe fasule te kuqe,

1 Kanaqe miser,

2 Speca te kuq,

1 Prise krip dhe piper,

1 Kanaqe domate pa levore,

2 Luge gjelle sheqer,

1 Prise sheqer,

1 Qepe e madhe,

4 Luge gjelle vaj ulliri.

Pergaditja:

Qepen e presim ne katrore dhe e fergojme ne tigan te madhe me 4 luge gjelle vaje ulliri.

Pastaj ia shtojme mishin dhe e fergojme/ziejme.

Pastaj specat e kuq i presim ne katrore dhe i hedhim ne tigan.

I hedhim krip, piper, dy luge gjelle sheqer, specin e kuq, piperin e kuq djeges dhe piperin e kuq jo djeges e perzim masen mire dhe ia shtojme 200 ml uje ne receten eshte e shenuar vere e kuqe po ne po e zevendsojme me uje ose nese doni edhe me leng supe.

Kur te jene zbutur specat i hedhim ne tigan fasulet e kuqe, domatet dhe misrin.

E lem gjellen te zihet edhe pak.

Ne fund e provojme edhe njeher per krip.

Per mishin shikojeni ju vet kur ta gatuni a eshte pjekur tamam a jo pastaj ia shtoni perberesit e tjera.

Te servohet ne pjate me pilaf. gutekueche. at


Fjalet kyqe : gjellera  gjelle  mish  bluar  fasule  kuqe  spec  djeges  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krem karamel
Kek me karota
Gurabia me mjalt, karrota dhe rrush te terur