Tatli me bollgur
Tatli me bollgur

Tatli me bollgur

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

 • 1 Gote vaje
 • 1 Gote jogurt
 • 2 veze
 • 2 Gota mill ose sipas nevojes
 • 1 Gote grize (bollgur)
 • 1 Gote sheqer pluhur
 • Nje prise krip
 • Nje pako sheqer vanille
 • Gjysem pako pecive

Perberesit per sherbetin:

 • 3 Gota uje
 • 3. 5 Gota sheqer
 • Lengu i gjysem limonit

kokos per dekor

Pergaditja:

Bashkojme te gjithe perberesit per brumin e ngjeshim mire brumin i ndaj ne kuleq sa me te vogel dhe me me duar ia japim formen e embelsires si ne foto dhe i renditim ne nje tepsi te lyer me vaj.

Pastaj i vendosim ne tepsi te lyer me vaj i vendosni ne furre qe te pjeken ne temperatur 180 Grad deri sa te marrin ngjyre te kaft te qelet.

Pasi te pjeken i largoni nga furra dhe i leni te ftohen.

Per sherbetin hedhni te gjithe perberesit ne tenxhere dhe vendoseni mbi zjarre qe vloje pastaj e largoni nga zjarri qe te ftohet.

Shirupin e ftohur e hedhim siper tatliate. i leme qe te ftohen dhe ta pin shurupin dhe pasi te ftohen i servojm duke ju hedhur ne fund edhe kokos ; festek ose arra te bluara per dekor sipas shijes qe keni.


Fjalet kyqe : embelsira  tatlia  bollgur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Disa kshilla si ti hekim aromat e kqija ne shtepi
Rrole dy ngjyrshe
Torte turke