Kunguj të mbushur me oriz
Kunguj të mbushur me oriz

Kunguj të mbushur me oriz

Kuzhint.com

Përbërësit: 1 kg kunguj 1 gotë uji oriz 300 g mish i grirë 2 kokrra domate 2 kokrra qepë 1 lugë salcë majdanoz, piper, mendërz (nenexhik) kripe Përgatitja: Për të përgatitur mbushje skuqim në një tenxhere qepën, orizin, mishin e grirë, pastaj shtojmë domatet e rënduara, salcën, majdanozin, erëzat dhe kripën.

Kungujt i qërojmë, lajmë dhe në qofte se janë të mëdhenj ndahen për gjysmë.

I heqim mesi dhe mbushen me masën e përgatitur më lart.

Kungujt e mbushur piqen në furrë për rreth 30 minuta në temperaturën 180 C.


Fjalet kyqe : gjellera  kunguj  mbushur  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kafe
Ëmbelsirë pasta flora
Rolad me banane