Tave e shpejt me domate dhe djathe feta
Tave e shpejt me domate dhe djathe feta

Tave e shpejt me domate dhe djathe feta

Kuzhint.com

Perberesit per 2 persona:

2 Thelpinj hudhre,

Nje spec i kuq djeges,

Nje luge gjelle vaj ulliri,

425 ml Domate te prera ne copa (Konzerv),

Nje luge qaji origano,

Krip, piper, sheqer,

200 gr Djathe feta,

Pergaditja:

Furren e ngrohim ne 200 Grad.

Qepen dhe hudhren e qerojme dhe e presim ne katrore te imet.

Specit ia largojme farat dhe e presim imet.

Hedhim vaj ne tenxhere e lem mbi zjarre te nxehet pastaj ia shtojme qepen, hudhren dhe specin.

I fergojme pastaj ia shtojme domatet, origanon dhe e lem mbi zjarre 2-3 minuta te zihet.

Salces me domate i hedhim krip, piper si dhe pak sheqer.

Hedhim masen ne nje tave pastaj siper i hedhim djathe feta te thermuar dhe e vendosim ne furre te pjeket 10-15 minuta.

Te servohet me buke te bardhe ose pitalka.


Fjalet kyqe : gjellera  tave  shpejt  domate  djathe  feta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me karota
Petulla me banane
Aromat që mund t’iu bëjnë të lumtur