Pogace te mbushura
Pogace te mbushura

Pogace te mbushura

Kuzhint.com

Perbersit:

1 gote uje te vaket + gjysem gote qumesht te vaket( Masa me gote te njejt te ujit)

3 luge gjelles te mbushura me gjalp

2 luge gjelles sheqer pluhur

1 luge gjelles kripe

1 pako maja

150 gram gjize

100 gram spinaq

50 gr djath kashkavall ne rende

pak majdanz i fresket

Miell deri sa te fitojme nje mase homogjene per pogacen

Pergaditja: Marrim nje ene dhe ne te hedhim ujin dhe qumeshtine e ngrohet pastaj hedhim gjalpin vezen, majen, kripen dhe sheqer pluhurin, me kete mase te cilen e tretim mire e ulim brumin per bogacet e shpejta.

Masene ulur e leme te pushoje per pak minuta pastaj e marrim e shtrime me pice dhe me nje ene te rrumbullaket bejme rrathe te cilat i mbushim me masene bashkuar te gjizes djathit dhe majdanozit.

Veprojme me te gjitha njesoj dhe i palosim njelloje sikurse ne foto.

I rendisim ne nje tepsi te lyer me gjalpe dhe i lyejm nga siper me pak qumeshte dhe i sperkasim me susam.

I pjekim per 40 min ne tem 170 grad.


Fjalet kyqe : brumera  pogace  mbushura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çokollatë me dredhëza
Torte me krem karamel
Ushqimet më të mira për forcim të imunitetit