Joghurt-Cheesecake me arra indiane dhe hurma
Joghurt-Cheesecake me arra indiane dhe hurma

Joghurt-Cheesecake me arra indiane dhe hurma

Kuzhint.com

Perberesit:

100 gr Arra indiane,

7 Fleta zhelatine te bardha,

400 gr Humra te terura,

100 gr + 3 luge gjelle kokos,

6 Luge gjelle limon,

600 gr Jogurt me 10% yndyre,

500 gr Gjize me 40% yndyre,

125 Mjalt e holle,

200 ml Ajke.

Pregaditja:

Marrim nje tepsi 24x24cm e lyejm me pak vaj.

Arrat indiane i fergojme ne tigan pa faj pastaj i largojme dhe i lem te ftohen.

Zhelatinen e zbutim ne uje te ftohet.

Hurmet i presim ne copa dhe se bashku me arrat indiane, 100 gr kokosdhe 4 luge gjelle limon i bluajme imet me mikser.

Kete perzierje e hedhim ne tepsi dhe e shtrim duke e mbuluar siperfaqen e poshtme te tepsise.

Per kremin jogurtin, gjizen, mjalten dhe 2 luge gjelle limon i perzim.

Zhelatinen e shkrim ne temperatur te ulet mbi shporet marrim 4 luge nga kremi me jogurt e perzim me zhelatiten pastaj e hedhim te kremi duke e perzier tere kremin mir me tel kuzhine.

E lem 15 minuta ne vend te ftohet kremin.

Ajken e rrahim me mikser dhe e hedhim te kremi me jogurt dhe kete krem e derdhim mbi peten qe e kemi shtrire ne tepsi.

Te qendroje ne frigorifer 4 ore ose me se miri tere naten.

Torten e largojme nga forma i hedhim siper kokos dhe e presim ne katror me madhesi 5x5cm.

Burimi:lecker. de

Perkthimin e kemi bërë ne


Fjalet kyqe : embelsira  joghurt  cheesecake  arra  indiane  hurma  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Veze me perime
Torte e shijshme me keksa
Si ta pastrojme derrasen per prerje pa ndihmen e kimikaleve?!