Speca turshi te mbushur me perime
Speca turshi te mbushur me perime

Speca turshi te mbushur me perime

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT

 • 3kg-si ne foto
 • 2 kg lakër
 • 4 copë karota
 • 2 copa piper te kuqe
 • 2-3 copë domate jeshile
 • Presolli--- 5L ujë
 • 1 dl te esencës {80% acid alkoolike
 • 100gr kripe
 • 5 gr vinobran
 • 5 gr konzervans (ruajtës)
 • 2 qese peper i zi kokrra
 • gjethe majdanoz dhe selino

PËRGATITJA

Së pari e përgatisëm PRESOLIN sepse ne e përdorin atë të ftohtë.

Vendosim tenxheren në zjarre me ujë, uthulle dhe kripderis te vloj dhe pastaj e largojm qe te ftohet tersishte so.

Kur të ftohtë uji ateher ia qesim vinobranin shtesës gjithashtu edhe konzervansin i perzejm edhe nje her dhe e lem te pushoj.

Pastaj marrim specat i lajm i kullojm dhe is hekim farat si ne foto.

Në një tenxhere të thellë vëndosim lakëren e krir ne feta imët, karrotat dhe piper i kuqe te copëtuar, shtojm kripë si per sallatë dhe i perziejm te gjitha me dorën për të zbutur lakëren me lehtë}

Marrim specat dhe i te gjitha i mbushim me salaten me lakra dhe qdo spec e mbulojm duke i vënë piper te zi kokrra dhe duke i vendosur nga një copë domate jeshile si mbulesë.

Specat e mbushur ne kete menyr i vendosim neper kavanoza të pastër në mes i qesim majdanoz, piper kokërr si dhe selino pastaj qdo kavanoze e mbushim me persollin e ftohtë dhe i mbyllim mire me kapake. /. coolinarika. com/


Fjalet kyqe : turshi  speca  mbushur  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lambada torte
 Torte me limon (cheesecake)
KURA 1 JAVORE QË ÇHELMON ZORRËN E TRASHË