Torte akullore
Torte akullore

Torte akullore

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 pako me keksa te bluara, 100 gr margarin., 2 luge sheqer pluhur, Per akulloren nevojiten : , 3 veze dhe 4 luge sheqer, 1/2 hoplla dhe 2 sheqer vanile, arra dhe qokollad

Pregaditja e recetës :

Ne fillim shkrijm margarinen pastaj aty i qesim keksat e bluhura dhe sheqerin pluhur dhe i bashkojm duke i perzier mire me nje luge.

Marrim nje tepsi te rrumbullaket e mbulojm me leter kuzhine ku letren e lyejm me pak gjalpe dhe aty i qesim masemn me keksa duke e rrafshuar mire me nje luge dhe pastaj tepsin e vendosim ne frigorifer per 1 ore.

Per akulloren :

Ne nje ene i rrahim 3 veze mire me 4 luge sheqer deri sa masa te dyfishohet.

Eshe nje gjysem pako me hopla e perziejm mire me mikser dhe ia qesim 2 pako me sheqer vanile dhe pasi te trashet masa e perziejm me masen me veze duke i bashkuar mire me luge.

Ket mas te bashkuar e vendosim siper keksave pasi kan qendru per 1 ore ne ftohse e rrafshojm mire me nje luge dhe pastaj e mbulojm me foli alumini dhe prap tepsin e vendosim ne ftohse te thelle qe te ngrihet mire.

Para se te bejm sherbejm torten e dekorojm me qokollad dhe arra.

E pergatitur nga Bardhe Buçaj.


Fjalet kyqe : torte  akullore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me kajsia
Sheqerpare nga Vlora
Edhe çaji i dobishëm për trurin e njeriut