Rolle orizi me djathë dhe pershut
Rolle orizi me djathë dhe pershut

Rolle orizi me djathë dhe pershut

Kuzhint.com

Përbërësit: *800 gram oriz i gatuar *3 vezë *40 gram djathe i integruar *Kripë *3 feta pershute *6 feta djathë i llojit galbanone Pregaditja: Vendosim oriz në një tengjere me uje dhe krip qe të valoj deri sa te zihet dhe pastaj e kullojm dhe e lem qe te ftohet Marrim vezët, dhe i rrahin shpejt me një pirun. Hedhim vezët në tas me oriz, përfshirë edhe djathë dhe kripë dhe i perziej mirë. Shtrijm masen e pregaditur në letër per pjekje dhe e formojnë një drejtkëndësh. Mesin e mbushim me proshutë dhe djathë kaqkavall. Mblidhem rrolen prej orizi me ndihmën e letres dhe i lidhiim skajet e rroles me pej kuzhine mire. Vendosim rrolen në tabake per pjekje në furr te nxeht ne 200 � për rreth 50 minuta Pasi gatimi te jet pjekur e lem pushim për të paktën 20 minuta. Pritini letren dhe vendos in rollen me oriz në një pjatë per servim te prera ne feta. blog. giallozafferano. it/ Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  rolle  orizi  djathe  pershut  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Llokume em kakao
Panine me Patate
Kekë me krem çokolade