Qofte me mish në tave
Qofte me mish në tave

Qofte me mish në tave

Kuzhint.com

Përbërësit:

500 g mish të grirë,

1 gotë uji oriz të zier,

2 thelpinj hudhër,

2-3 lugë miell misri ose galetë,

krip, piper i kuq dhe i zi.

Për salcën:

250 ml ajkë kosi,

150 g djathë të fortë,

ose ndonjë lloj tjetër djathi të forte apo edhe

kaçkavallë.

Përgatitja:

Fillimisht ziejmë orizin në ujë ku kemi hedhur më parë kripë dhe e lejmë më pas të ftohet.

Qepën e skuqim dhe e përziejmë me mishin e grirë, hudhrën, orizin e zier.

Përziejmë mirë dhe me dorë formojmë toptha.

Deri sa t`i formojmë topthat, në tiganin të cilin e kemi vënë në zjarr hedhim 2 litra ujë që të vlojnë.

Pasi të vlojë uji i shtojmë topthat ne ujin që vlon dhe i ziejmë rreth 10-15 minuta.

Më pas i heqim nga uji.

I radhitim në një tavë dhe sipër i hedhim përzierjen prej ajke, vezëve dhe djathit.

I pjekim në furrë rreth 20 minuta në temperaturë 220o C.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  mish  tave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsire e lehte me keksa
Tatli  te mbushura
Popë keka për fëmij