TORTE PER DITELINDJEN E 3
TORTE PER DITELINDJEN E 3

TORTE PER DITELINDJEN E 3

Kuzhint.com

Perbersit per peten e vogel;

6 vez, 6 luge sheqer, 8 lug gjelle arra te bluara, 2 lug gjelle mill, 1 luge gjelle kakao,

50 gr qokollad te grimcuar ne rende, 1 peciv.

Perbersit per peten e madhe;

8 vez, 8 luge sheqer, 10 lug gjelle arra te bluara, 4 lug gjelle mill, 1 luge gjelle kakao,

50 gr qokollad te grimcuar ne rende, 1 peciv.

Per dekorim; 2 shllag krem vanilje, 150 ml qumesht, 400 ml ajkë të ëmbël, ngjyre te gjelbert per

ta bere kremin, 1 shllag pana per dekorim.

Pergaditja e kremit;

Marrim 2 shllaga me 150 ml qumeshtdhe i rrahim me mikser derisa te formohet nje mas e trashe,

pastaj edhe opllen me nje en tjeter e rrahim mire dhe i perziejm te dy kremet se bashku duke

i rrahe edhe pak dhe duke ja dhene ngjyren e gjelbert ku ju duhet te vendosni vet se sa do te jet e forte ngjyra.

Pergaditjae keksave;

Per ta bere rrugen ne torte na nevoiten 1 kg keksa me kakao te zeze dhe qe duhet te bluhen sa me imet.

Ne fillim marrim dy tepsia me madhesi te ndryshme dhe i vendosim leter per pjekje.

Pergaditja;Tunden me mikser 8 vez me 8 luge sheqer derisa te fitohet nje mas e trashe.

Ne kete mas te fituar ia shtojm 10 lug gjelle arra te bluara, 4 lug gjelle mill, 1 luge gjelle kakao,

50 gr qokollad te grimcuar ne rende dhe nje peciv.

Pandispanjen e fituar keshu e qesim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje ku

e fusim ne furre me pjek ne temperatur 180 grad.

Mbasi te jet pjekur torta e lem qe te ftohet mire.

Ne te njejten procedur e gatuajm edhe pandispanjen tjeter me diameter me te vogel.

Mbasi te jet pjekur torta e lem qe te ftohet mire. qe sa me leht tia presim nje pjes si ne foto.

I vendosim te dy pandispanjat mbi tavolin duke ia prer nje pjes petes me te

vogel per ta fituar numrin tre qe e deshirojm.

Pasi ta kemi bere formen e tortes ateher marrim kremin e pregaditur me pare

dhe te ftohur dhe e lyejm torten ne te gjitha anet,

Pastaj marrim dy gota dhe i vendosim mbi torte dhe tri letra duke ia dhane formen qe deshirojm,

Mbasi te kemi bere gati ateher marrim keksat e bluhura shume imet dhe e derdhim

mbi torte duke e bere nje rruge ne form te numrit 3.

Largojm gotat dhe tri letrat dhe me nje shiring me krem bejm mbushen e tortes ne

ate menyr qe te duket vertet si natyre e gjelbert shih foton pastaj ia bejm vijat

e rruges me shllag te bardh si dhe e dekorojm ate shih foton

Per ta pas me te kjart gatimin ateher duhet ta gatueni duke e shikuar foton.

Ju beft mire dhe suksese ne gatim!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  ditelindjen  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Deshironi te lini duhanin dhe humbisni peshe?! Kjo bime ju ndihmon.
Kekè torta nga Lulja La
Peta te gatshme me gjoks pule