Pogaqe me djathe
Pogaqe me djathe

Pogaqe me djathe

Kuzhint.com

Perberait;

  • 350 ml hirre djathi
  • 350 ml kos
  • 10 mgr sod buke
  • kripe shume pak sepse ka hirra e djathit
  • mille sipas nevojes
  • 1 ve
  • susan dhe fara te zeza per dekorim
  • vaj per lyrje

Pregaditja;

Nga te gjithe perbersit e mesiperm bejm pregaditjen e brumit ku e leme te qendroj per rrethe 30 min.

Pastaj marrin brumin dhe e ndajm ne dy pjes ku secilen pjes e shtrijm ne nje pete e sperkatim me gjalp dhe ne mes ia qesim djathin duke e mbeshtjelle te teren ne forme rrollade. (shih per me shume foton) i preni dhe i renditni kah pjesa qe eshte e prer ne tepsiqe eshte me forma te mufins ku tepsin me par e keni lyer me margarin, aI renditeni duke i lyer me te kuqe te ves dhe siper i hedhni susan ose fara te zeza

I pjekim ne furre tenxeht ne 200 grad.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  pogaqe  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me marcipan
Torte me çokolate te bardhe dhe ajke
Pogaçe te vogla ( brumi me patate) nga Kaltrina Berisha