Ëmbelsirë me reqel vishnje
Ëmbelsirë me reqel vishnje

Ëmbelsirë me reqel vishnje

Kuzhint.com

Përbërsit:

5 vezë, 1 peciv,

5 lug sheqer,

6 lug miellë,

1 lugë kakao,

1 sheqer vanilje.

500ml hopla per embelsira e rrahim ( me mikser ) me nje veze te plote dhe 5 lug sheqer.

Pergaditja:

Rrahim vezet me sheqer afer 15 min.

Peciven dhe vaniljen e perziejm ne miell dhe i hedhim ne veze i perziejm pak sa te bashkohet masa.

E hedhim ne tepsi 3/4 e mases, pjesen e mbetur te maset e bejme te zeze me 1 lug kakao dhe mbi masen e bardh e hedhim me lug vende vende.

E pjekim ne tem 160 grad per 30 min.

Dekori sipas deshires ose njelloj sikurse ne foto.

Receta eshte gatuar nga nje mike e faqes Teuta Kokollari Thaqi.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  reqel  vishnjeje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle nga gjyshet me sheqer dhe lajthi
Celuliti, eliminojeni duke ngrënë nga një pjatë fruta çdo ditë
Xhenxhefili si perbers dhe vetit  e tij