Pogaçe  me rende  dhe me djathe
Pogaçe me rende dhe me djathe

Pogaçe me rende dhe me djathe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 gote qumesht, 1 gote uje te vaket, 1 luge te mesme kfasac, 1 luge te mesme kripe, 1 luge te mesme sheqer, 1 vez dhe miell sipas nevojes

Pregaditja e recetës :

Pogaçe me rende dhe me djathe nga Kaltrina Berisha.

Pergaditim brumin me 1 gote qumesht, 1 gote uje te vaket, 1 luge te mesme kfasac, 1 luge te mesme kripe, 1 luge te mesme sheqer, 1 vezdhe me miell sipas nevojes dhe e len qe te pushoj për 1ore pastaj pas nje ore e ndajm ne kuleq i tallojm dhe i renditim siper njera tjeters dhe i lyejm me vaj qdo pete dhe me djathe.

Ne fund e lyejm me të verdhe të veze dhe susam e prejm dhe e len prap për gjysem ore me u ardhe dhe pas gjys ore e pjekim ne temperatur 200 grad.


Fjalet kyqe : pogaqe  rende  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Buka pogaçe - ja se si gatuhet - e pergaditur nga ne.
Nje gjell e shishme>>Torte e kripur<<
Makarona ne tav