Makarona pasta) ne furrè
Makarona pasta) ne furrè

Makarona pasta) ne furrè

Kuzhint.com

Perbersit;

 • 1 kg makarona si ne foto
 • pak krip pak vaj dhe
 • uje
 • per masen;
 • 1 kg mish i bluar
 • 2 qepe
 • 1 specpa djeg
 • 1/2 spec djeges
 • 2 karota
 • 5 domate ose edhe salc te domateve
 • vaj per kuaverdisje
 • 50 gr kepurdha
 • te gjitha melmesat qe deshironi
 • krip sipas shijes
 • 600 gr djathe kaqkavall
 • pak gjalp per shije

Ne fillim i qesim qe te ziejn makaronat, pastaj fillojm me ptegaditjen e masen prej mishit.

Hedhim në tigan pak gjalpë ose vaj dhe ne te grijmë qepën, specat, karotat dhe i kaverdisim pastaj ia hedhim domatet e prera imet pak kepurdha edhe keto te prere imet piperin e kuq pastaj ia shtojm mishin e bluar e perziej dhe ia qesim te gjitha melmesat dhe e lejm qe te ziej ngadalë, por në temperaturë mesatare.

Në kohën që do t'u hedhim makaronat salcën e pregaditurnga mishi i bluar, duhet të kemi gati djathin kaçkavall të grirë dhe gjalpë i freskët, të cilat i hedhim përsipër kur do tëpiqen.

Renditja ne tepsi;

Marrim makaronat e kullura dhe i renditim ne tepsi ie lyer me vaj si ne foto ku mbi to vendosim ter masen me mishe qe e kemi pregadit duke e rrafshu ne ter siperfaqen dhe ne fund ia qesim djathin kaçkavall të grirë ne tere siperfaqen dhe duke e futur per pjekje ne furre te nxeht ne 200 grad dhe pasi te jet pjekur e jekim nga furra dhe gjalpë te freskët i hedhim përsipër kur do tëpiqen qe te kete shije shume te mire dhe prap e fusim ne furre duke ia ndal temperaturen. (gjithmon per ecurin shih foton).

Ju beft mire!

Burimi: http://sinfeycook. blogspot. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  furr  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tollumba
Engjulli yt quhet --NENE---
Kollpite me djathe