Peshku i pjekur ne furre
Peshku i pjekur ne furre

Peshku i pjekur ne furre

Kuzhint.com

  • 1kg peshke
  • 6 luge vaj
  • 5 kokrra qepe
  • Thelpinj hudhrash sipas shijes
  • 4 kokrra domate te grira ne rende
  • 3 luge uthulle
  • 1 luge mielle
  • Majdanoz dafine kripe piper spec djeges etj

Pergatitja:

Pasi kemi pastruar presim peshkun ne copa e leme te kulloje e me pas e veme ne tave nderkohe ne nje tigan kaverdisim me zjarre te ngadalshem qepet e prera jo shume te trashe dhekur te jen ferguar ca shtojme miellin e me pas dhe domatet e grira , shtojme hudhrat e paprera uthullen kripen dhe erzat dhe i lem qe te marrin vale dhe pasi merre nje vale e gjitha e hedhim ne tave ku kemi vene peshkun dhe e fusim te piqet ne furre te nxehte ne 200 ° per 20-25 minuta dhe pastaj eshte gati per tu shijuar

Ju befte mire

Peshku i pergaditur ne furre nga Xhulieta Aliu


Fjalet kyqe : gjellera  peshku  pjekur  furre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli me form gjethi
Produktet bujqësore që ndihmojnë në luftimin e kancerit
Trileçe pak me ndryshe