Kadaif
Kadaif

Kadaif

Kuzhint.com

Përbërësit:

500 gr kadaifë,

150 gr gjalpë,

200 gr arra, badena lejthia etjsipas shijes

Përgatitja:

E hapim kadaifin në tepsi dhe mbi të hedhim gjalpin e shkrirë.

Më pas e fusim në furrë në temperaturën 180 gradë deri sa të piqet.

Gjatë kohës së pjekjes përgatisim shërbetin e kadaifit.

Kujdes, pasi ftohet kadaifi i hedhim shërbetin, i cili duhet të jetë i vakët në mënyrë që mos të qulloset.

Përbërësit për shërbetin:

1 kg sheqer,

700 ml ujë,

Gjysmë limoni.

Koha e zierjes së shërbetit: 5 minuta


Fjalet kyqe : embelsira  kadaif  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te bejme nje parfum vet!!!
Domate të  mbushur në  furre(dollma)
Paçë me peta të bakllavës