Patate  si paragjellë
Patate si paragjellë

Patate si paragjellë

Kuzhint.com

Shumë të shpejtë për ti bërë

-Përbërësit;

-1 kg patate të vogla;

-Kripë dhe melmesa për shije;

-2-3 lugë vaj ulliri;

-1 filxhan Majdanoz te copëtuar;

-3 dege trumzë (rreth 1 lugë gjelle);

-10 gjethe kaperi te copëtuar ;

-1 lugë e vogel piper i zi

-1 lugë gjelle uthull (ose lëng limoni );

Pergaditja;

Lani patatet dhe vënosni për ti gatuar(zier) në një tenxhere të madhe me ujë dhe një majë e kripë. deri sa ie mos behen jo shumë te butë.

Hiq nen me patate nga zjarri dhe derdhi ne një kullusë.

Në një tas, vendosni vaj ulliri, kripë, erëza të gjelbër (majdanoz, piper i zi dhe trumzë), kaperi dhe uthulle ose leng limoni.

Perzieni mirë, duke ia shtuar patateve.

Provo per kripë a kan.

Shërbeni te ftohta ose në temperaturë dhome.

Per me kjart shih foton.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  patate  paragjell  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishe pule me rizoto dhe perime nga tegatuajm.com
Torte me mascarpone ,qershia dhe limon
>Tiramisu<