Buke me rrush
Buke me rrush

Buke me rrush

Kuzhint.com

Perberesit:

280 ml Qumesht,

50 gr Sheqer,

50 gr Vaj,

Gjysem luge qaji krypë,

500 gr Miellë,

1 Pako kvasac,

100 gr rrushe i terur.

Pergaditja:

Rrushin e pastrojme me uje te vluar dhe e kullojme.

Perberesit e tjeter i hedhim nje nga nje ne makine buke e prekim butonin per brumin.

Pasi te jipet sinjalizimi per te shtuar edhe nje perberes tjeter ia hedhni rrushin e terur.

Kur te perfundon pergaditja marrim brumin nga makina e bukes e bejme gershet dhe e vendosim nje nje tepsi 25 cm te gjate te lyer me gjalp.

E lem te pjeket ne temperatur 160 Grad per 40-45 minuta.

Siperfaqen e bukes e lyejm me qumesht.

Burimi: chefkoch. de

Perkthimin e ka bere tegatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  buke  rrush  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe me forma
Keshilla per gatim: Si ta ruajme gjate mishin te fresket?
Toptha me form  te  kafes