Omletë me këpurdha dhe spinaq
Omletë me këpurdha dhe spinaq

Omletë me këpurdha dhe spinaq

Kuzhint.com

Perberesit:

100 gr Champignons

25 gr Baby spinaq

4 vezë, 4 Luge gjelle ajke

Krip, piper, arre muskati pluhur

Nje luge gjelle vaj

30 gr Mozzarella

Pergaditja:

Kepurdhat i pastrojme dhe i presim ne kater pjese.

Gjithashtu pastrojme edhe spinaqin.

Ne nje ene te thelle rrahim ajken dhe vezet pastaj i hedhim krip, piper dhe arre muskati sipas shijes.

Nxehim vajin ne nje tigan me madhesi 22 cm.

Fergojme kepurdhat 4 minuta pastaj ia shtojme spinaqin.

Siper kepurdhave dhe spinaqit hedhim vezet e rrahur dhe ne temperatur te ulet e lem te fergohet 7-8 minuta.

Mozzarellen e presim ne katrore dhe 2 minutat e fundit te pjekes te omletit ia hedhim siper omletit dhe lem mbi zjarre deri te shkrihet.

Foto:lecker. de


Fjalet kyqe : gjellera  omlet  kepurdha  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rrole me kakao
Torte me puding dhe jogurt
Supë orizi me vezë dhe limon