Embelsire  me kungulle nga Kaltrina Berisha
Embelsire me kungulle nga Kaltrina Berisha

Embelsire me kungulle nga Kaltrina Berisha

Kuzhint.com

Për brumin nevoitet :

  • 1 ve
  • 7 luge sheqer
  • 7 luge qumsht
  • 3 gota e gjysem mille
  • 1 luge mesme sod bikarboni
  • 7 luge vaj,
  • 1 vanill

Me perbersit e me siperm e formojm brumin dhe e ndajm ne dy pjes.

Mbushja: marrim 4 copa kungull te grryera në rende me 1got sheqer, 2lug vaj dhe i kavirdisim ne nje tengjere në zjar pa nderpre duke e perzi vazhdimishte derisa te zihen dhe kur largohet nga zjarri i ja qet 1lug te mesme me kanell.

Marrim nje tepsi dhe njerin pjes te brumit e shtrijm njeher ia vendosim argjin me kungull dhe prap siper argjit ia shtrim edhe pjesen e dyte te brumit dhe e pjekim ne 200 grad dhe kur pjeket i qesim emelsiris sheqer pluhur si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  kungulle  kaltrina  berisha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keshilla gatimi: Cfare te bejme nese ne salce kemi hedhur me shume vaj?
Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)
Biskota me arra