Pasul ne tave
Pasul ne tave

Pasul ne tave

Kuzhint.com

Përbërësit: 0. 5 kg pasul 1 qepë 2 speca 1 domate 1dl. vaj ose 100gr. yndyrë ( tlyn, margarine apo buter) 1 lug gjelle krip 1 lug gjelle biber te kuq Përgatitja:IMG_2177 Pasulin me pak ujë e zijmë per 15 min.

Atë ujë e derdhim dhe Ia shtojmë 2L. ujë të nxehtë.

Tenxheren më pasul e lëmë në temperaturë të ultë 2 – 3 orë.

Qepën e grirë e kavërdisim në yndyrë, pastaj ia shtojmë specat e grirë dhe domatën e copëtuar imt.

Të gjitha I fergojmë për afër 15 min, mandej ia shtojmë një lugë biber te kuqë dhe1- 2 kupa ujë nga pasuli i zier.

Fergesën më qepë, spec, domate dhe biber të kuqë ia shtojmë pasulit të zier, të cilit paraprakisht i kemi shtuar një lug gjelle kripë dhe ashtu e lëmë 15 min në tëmpëraturë minimale.


Fjalet kyqe : tradicionale  pasul  tave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kshilla për ushqimet e fëmijëve
Sherebela
Rolle me fruta