Mufins me miellë misri nga tegatuajm
Mufins me miellë misri nga tegatuajm

Mufins me miellë misri nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit:

4 Ve, 1 Peciv (pluhur paste),

Pak krip, 1 Gote e gjysem qumesht, 1 Gote vaj, 300 gr Djathe, 3 Gota miell misri, 1 Gote miell te bardh.

Keshille :Gota duhet te jete e njejte per te gjithe perberesit (150-200 ml).

Pergaditja;

Marrim nje ene dhe ne te i qesim vezet dhe i rrahim per 5 minuta me mikser pastaj ne te qesim perberesit tjere te lengshem (qumshtin dhe vajin), pastaj djathin e grire rende dhe miellin e misrit dhe te bardhe te perzier me pecive.

E perziejme tere masen me tele kuzhine.

Lyejme tepsine per muffins dhe i mbushin te gjitha format ne sasi te barbarte.

Te pjeket ne furre te nxeht ne temperature 200 grad derisa te merr nje ngjyre te preferuar dhe te servohet e nxeht.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  muffins  miell  misri  djathe  bardhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Fuqitë e mrekullueshme të uthullës së hudhrës
Torte me fanta,schmand,puding dhe mandarina
Të luftosh kundër njollave të yndyrës