Trileçe me ajk
Trileçe me ajk

Trileçe me ajk

Kuzhint.com

Përbërësit:

-10 kokrra vezë,

-10 lugë gjelle sheqer,

-12 lugë gjelle miellë,

-500 ml qumësht panna (p. sh. hopla),

-1 L qumesht kutie pluhur,

-350 ml qumësht i kondensuar (psh.

-300 ml karamel i parapërgatitur,

-Pak vaj për tavën për pjekje dhe leter,

-Per dekor ajke te embel dhe ndonje frut.

Udhëzime për pergatitje

Ndajmë të bardhat nga të verdhat e vezëve në enë të vecanta.

Ne nje enë qesim të bardhat e vezëve dhe i rrahim me mikser derisa të trashet masa duke ia shtuar 5 lug sheqer, pastaj kesaj mase ia shtojmë të verdhat e vezeve me 5 lug sheqer të rrahura edhe ato më parë, duke i përzier ngadalë me të bardhat e vezëve me tel kuzhine.

Pasi të bashkohen masat shtojmë miellin gradualisht, lugë pas luge, duke e përzier me kujdes me qëllim që të mos e humbasim volumin (gjithmon me tel kuzhine).

Tavën për pjekje e lyejme me pak vaj dhe ia shtrojm nje leter per pjekje dhe pastaj e hedhim në tave (tepsi) masen e përgatitur dhe e pjekim në furrë të paranxehur në 200 gradë dhe pasi të jetë pjekur e ulim temperaturen e furrës në 150 gradë dhe e lëmë të piqet edhe për 5 min të tjera.

Ndërkohë përgatisim përzierjen me 3 llojet e qumështit: hedhim qumshëtin në një enë për përzierje dhe shtojmë qumshtin e kutisë.

I përziejmderisa të tretet qumështi Më pas shtojmë qumështin panna (Hopla) dhe masa është gati.

E heqim pandispanjen nga furra dhe e lemë të ftohet pak duke ia jek letren qe ia kemi shtru pastaj nje pjes te masea se pregaditur nga qumshti e qesim ne tepsi ku mbi te vendosim pandispanjen e pjekur dhe pastaj prap mbi te e qesim tere qumshtin duke e shpernda ne tere siperfaqen e tortes dhe e leme deri sa ta pije torta qumshtin.

Pastaj e lyejmë sipër me karamelin e parapërgatitur ose te gateshem dhe e lëmë të ftohet dhee dekorojm me ajk te rrahur mire e presim në forma si të dëshirojmë.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  trileqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dieta braziliane 10 kg për dy javë!
Tav me patate dhe  domate ne furre
 Torte me limon (cheesecake)