Mishë viçi me bishtaja
Mishë viçi me bishtaja

Mishë viçi me bishtaja

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

- 800 gr mish vici,, - 300 gr bishtaja,, - 1 portokall,, - 1 limon,, - miell,, - 1 thelbi hurdhe,, - 1 qepe te bardhe,, - 1 tufëz majdanoz?, - 3 dl lëng vegjetal,, - vaj ulliri,, - kripe,, -3 karota,, -2 speca të gjelbert,, -2 domate.

Pregaditja e recetës :

Prisni mishin ne copa te vogla rreth 3 cm, hidhni katër luge miell ne një ene dhe shtoni një te kapur gishtash me kripe, përzieni te dy përbërësit dhe me pas lyeni copat e mishit me miell.

Ndërkohë qëroni qepen, grijeni holle, si dhe përbërsit e tjer dhe skuqeni ne një ene me disa luge vaj, bashkoni mishin dhe lëreni te skuqen me zjarre te mesëm, duke bere kujdes te mos digjni qepen.

Grini lëkurën e gjysmës se limonit dhe te portokallit dhe mbajini me një ane, shtrydhni lëngun e dy agrumeve, dhe me pas hidheni ne mish, shtoni lëngun vegjetal dhe lëreni ne zjarre te vogël për rreth 40 minuta, dhe mbulojeni.

Pastroni bishtajat, eliminoni fijet, dhe pritini ne për se gjati, grini gjysmën tjetër te lëkurës se limonit dhe portokallit, hurdhën dhe disa gjethe majdanoz, bashkojini bishtajat me mishin dhe lëreni ne zjarre dhe për pese minuta te tjera, fikeni zjarrin dhe shërbejeni te ngrohte.

Ju beft mire nese i gatuani!


Fjalet kyqe : gjellera  mish  vici  bishtaja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kollpite me mish te grire
 PETULLAT ME GJIZE
Kek i shpejt me kakao