Makarona me djathe, domate dhe ullinje
Makarona me djathe, domate dhe ullinje

Makarona me djathe, domate dhe ullinje

Kuzhint.com

Perberesit:

500 gr Makarona,

250 gr Cherry domate,

100gr Ullinje te zi,

200 gr Djathe,

Vaj ulliri, krip dhe piper,

2 Thelpinj hudhre,

Borzilok i prere imet,

Pergaditja:

Makaronat i ziejme sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Hedhim vajin ne tigan pastaj i fergojme thelpinjet e hudhres te pergjysmuara.

Domatet, djathin dhe ullinjet i presim ne kube ose i pergjysmojme.

Pasi te jene zier makaronat i kullojme dhe i hedhim ne tigan.

I perziejme pastaj ia shtojme edhe domatet, djathin dhe ullinjet e prere.

I lem per pak minuta mbi zjarre dhe krejt ne fund i hedhim krip e piper sipas shijes.

Pasi te servohet ne pjate i hedhim siper borzilok.


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  djathe  domate  ullinje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shpageti me mishe pule
Domate te mbushura
Kadaif ne menyr shqipetare