Roladë me reçelë - shtrudlle
Roladë me reçelë - shtrudlle

Roladë me reçelë - shtrudlle

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 gota uji e gjysem miell, 1 gote uji me sheqer puder, 3 luge kafeje , pluhur pjekje [backin powder ], 2 te kuq veze [ edhe 1 I kuq veze I perzier me pakez qumesht per lyerje ], 200 gr gjalp ne temp e ambjentit , 2 luge vanilie, recel, Pak kripe

Pregaditja e recetës :

Ne nje tas perziejme vezet, gjalpin, sheqerin shtojme miellin, backin powder, vanilien dhe zeme nje top prej brumi,, e mbeshtjellim me plasmas dhe e leme ne frigo 30 minuta

E presim ne dy gjysma brumin, e hapim pete gjysmen e lyejme me recel e mbeshtjellim role dhe e vendosim ne njeren ane te tepsise, ku kemi shtruar leter pjekje me pare, veprojme keshtu edhe me pjesen tjeter te brumin dhe e vendosim rolene ne anen tjeter te tepsise

I lyejme me perzierjen veze, qumesht rolete dhe I pjekim ne 240 grade,


Fjalet kyqe : embelsira  role  recel  pasta  flora  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pica per mengjes
-Gurabija -
Jaffa biskota shtëpiake