Buke shtepie te gatuar me mikser nga  Adelina Mehmeti Hajdari
Buke shtepie te gatuar me mikser nga Adelina Mehmeti Hajdari

Buke shtepie te gatuar me mikser nga Adelina Mehmeti Hajdari

Kuzhint.com

Perbersit per brumin:

1 luge gjelle fare e bukes

2 luge kafes sheqer

1 gote qumesht i vaket

2 te bardha te vezes

1 te kuqe veze

1 luge e gjysem margarine

1 luge gjelles krip

gjysem fixhani vaj

miell sa te jete nevoja

Pergaditja: ne nje ene te thele bashkojme te gjithe perbersit e lenkshem dhe i perziejm me mikser pastaj ia shtojme edhe perbersit e tjere te larte shenuar dhe me kete mase ulim brumin e bukes deri sa te behet nje mase qe nuk ngjitet ne duar.

E leme ne nje ene te thelle qe brumi te bymehet dhe marrim pastaj ndajm kuleq mesatar sa shuplaka e dores dhe i rendisim ne tepsi te lyer me vaj, i lyejm kuleqet me 1 te kuq veze dhe i sperkasim me fara te ndryshme buke dhe e leme te fryhet per 30 min.

E pjekim ne tem 180 grad per 40 min.

Adelina Mehmeti Hajdari


Fjalet kyqe : brumera  buke  shtepie  gatuar  mikser  adelina  mehmeti  hajdari  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ilaçi popullor kundër reumës
Biskota me form lule
Laknor me miellë misri (kallamojt) nga Xhani Kurtishi