Mishë pule me rizoto dhe brokoli
Mishë pule me rizoto dhe brokoli

Mishë pule me rizoto dhe brokoli

Kuzhint.com

Përbërësit

  • 1 filgjan çaji vaj ulliri
  • 300gr fileto kofshë pule, ose 2 copa
  • 2-3 copa brokli te ziera me pare ne avull
  • majdanoz
  • 1 1/2 gota oriz, shpëlarë
  • 2 1/4 gota supe pule e vlojm
  • melmesa dhe krype

Pergaditja;

Ne fillim e vllojm supen e pules;

Në një tigan me vaj te ngroht ne temperatur te mesme-të lartë qet pulënte marinuar me melmesa dhe e kaverdisim nga çdo anë duke e perzier herë pas here, për disa minuta ose derisa te zbutet pak.

Shtojm pak nga supa e pules dhe me pas bejm rritjen e ngrohjes pak me të lartë qe merre nje vlim.

Ne nje tengjere bejm kaverdisjen e orizit me pak vaj dhe gjalpe te perzier per 6 minuta dhe me pas ia shtojm supen e pules qe e kemi vlu me heret dhe e lem te ziej e mbuluar, për disa minuta duke e kontrollu her pas here.

Marrim nje pjate dhe e servojm mishin me oriz dhe brokoli si ne foto duke ia hedhe siper majdaboz te grimcuar dhe si dekor .

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : mishe  pule  rizoto  brokoli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Recet kineze me mish te bardhe dhe kikirik
Kifle (kroasan )  nga Lulja La
Si ti largojme lyrthat ne trup!!!