Buke misri (kollomoqi)  nga Ledion Stars
Buke misri (kollomoqi) nga Ledion Stars

Buke misri (kollomoqi) nga Ledion Stars

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 1l uje
  • 0. 5 kg mielle i kolomojt(misri)
  • 0. 5kg mielle i bardhe gruri
  • 3 luge qaji krype
  • kfasac(tharm buke. maja
  • 1 luge sheqer
  • 3 luge vaj

Gatimi;

Ne nje ene te thelle gatuhet brumı me te gjithe perbersit e me siperm dhe lihet 2 her te vij (fryet) mbrenda nje ore pastaj nga brumi i ardhur ndahen kuleq ku me okllagi i shtrijm si peta dhe pastaj i bejm si rollat i vendosim ne tepsi.

Pasi te kemi perfundu me vendosjen ne tepsi lihet prap te vijn edhe per 20 min ku i prejm siper si ne foto dhe piqen per 30 min ne temperatur 200 grad.


Fjalet kyqe : brumera  buke  misri  kollomoqi  ledion  stars  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te gatuajm buke shtepie
Pastroni në mënyrë natyrale me limon
Embelsir me shije te ndryshme