Embelsir me bollgur
Embelsir me bollgur

Embelsir me bollgur

Kuzhint.com

Perberesit:

240 ml Qumesht

170 gr Bolgur

150 gr Rrushe i terur

3 luge arra te bluara

240 gr Miell

3 Luge qaji bakin

1 Luge e gjysem qaji kanell

1maje luge qaji krip

2 Te bardha te vezeve

3 Luge gjelle mjalt

1 Molle e madhe e bluar ne rende

Per dekorim;

Krem te gatshem te akullores sipas shijes

Pergaditja:

Ne nje ene te thelle hedhim qumeshtin, bolgurin dhe rrushin e i perzim.

Marrim ne nje ene tjeter dhe e qesim miellin, bakinin, kanellen dhe kripen.

Te bardhat e vezeve dhe mjalten e hedhim te qumeshtu e i perzim me mikser mire pastaj ia hedhim edhe perzierjen e miellit dhe arrat.

Mollen e qerojme ia largojme farat dhe e bluajm ne rende dhe e hedhim te masa.

Marrim nje tepsi dhe ne te e qesim brumin e pregaditur dhe pastaje vendosim ne furre qe te pjeket ne temperatur 175 Grad per 20-25 minuta.

Pasi te jet pjekur e largojm nga furre per tu ftohur 10 minuta pastaj e presim ne kube dhe e dekorojm me krem te akullores kur ta servojm.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  bollgur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me kokos
Desert me banane
Torte me molla