Ushqimet që kthejnë humorin perfekt!
Ushqimet që kthejnë humorin perfekt!

Ushqimet që kthejnë humorin perfekt!

Kuzhint.com

Nëse e kuptoni se nuk jeni mirë me humor madje padashur ti lëndoni të tjerët shikoni njëherë veten tuaj.

Nga se shkaktohet kjo gjendje humori jo e mirë dhe si mund ta shmangni po në mënyrë natyrale..

Mund të ndodhë, por nëse kjo lloj situate zgjat shumë, ju vijnë në ndihmë edhe ushqimet.

Në fakt ekzistojnë disa ushqime që mund të ndihmojnë në përmirësimin e humorit, duke ju “karikuar” me energji pozitive për ta përballuar jetën me më shumë lehtësi.

Të shohim bashkë se për cilat ushqime bëhet fjalë:

Sipas një studimi të fundit nga Universiteti Otago, ngrënia e dy frutave kivi në ditë do t’i bëjë mirë jo vetëm shëndetit, por edhe humorit tuaj; do t’ju japë energji më të madhe.

Rreth 54 të rinj hëngrën kush dy dhe kush një kivi në ditë për 6 javë.

Të parët manifestuan më pak simptoma depresive dhe më pak lodhje fizike e mendore në krahasim me këta të dytët.

Tashmë ka hyrë në përdorim edhe çokollata për t’ju përmirësuar humorin.

Bëhet fjalë për një ushqim të pasur me magnez, i cili luan rol jetik në rritjen e mirëqenies psikologjike.

Perimet me ngjyrë jeshile

Përmbajnë substanca të tilla si polifenolin dhe vitaminën K, që do t’ju japin një rritje të konsiderueshme të energjisë fizike dhe psikologjike, ndërsa ju do të ndiheni më pak të lodhur dhe me një ndjesi më të mirë të brendshme dhe të jashtme.

Ato janë shumë të pasura me Omega 3.

Këto janë acide yndyrore të cilat janë thelbësore për shëndetin e trupit dhe për këtë arsye edhe për mirëqenien e psikikës tuaj.

Speci i kuq ose piperi

Është pikant, por nuk është e nevojshme ta ekzagjeroni.

Ka një sërë të mirash, mes të cilave veti të forta antidepresive të cilat për rrjedhojë ju japin humor të mirë.

Kjo frutë, e pasur edhe me kalium, ka aftësinë të rrisë nivelin e serotoninës apo të hormonit të famshëm të humorit.

Edhe për bajamet vlen e njëjta gjë si për çokollatën.

Ato janë shumë të pasura me magnez dhe janë një ushqim shumë i rëndësishëm për trurin.

Është një ushqim me qasje të ndryshme për shëndetin.

Tërshëra në vetvete është një substancë e cila përmban vlera të konsiderueshme qetësuese dhe antidepresive.

Kujt ia priste mendja! Mjafton të hani një vezë në ditë dhe ju do të përfitoni më shumë se 20% triptofan, një substancë e cila është në gjendje të rrisë nivelin e serotoninës në trurin tuaj.

Mishi i bardhë i pulës

Mishi i bardhë i pulës është i pasur me vitaminë B12, e cila ndihmon në qetësimin e trupit tuaj. (Në fakt, një nivel i ulët i vitaminës B12 në trup çon në një përkeqësim të humorit dhe në lodhje).

Ato janë shumë të pasura me një substancë (likopen), që ka veti të forta antioksiduese.

Domatet janë të dobishme për të gjithë trupin dhe për të gjithë sistemin nervor.

Kjo frutë përmban serotoninën, një neurotransmetues i humorit të mirë.

Bën gjithashtu shumë mirë për lëkurën tuaj, për flokët dhe për thonjtë.

Çaji jeshil

Çaji jeshil është i pasur nga proteina, një antioksidant që funksionon si një agjent qetësues.

Ai është më tepër i shëndetshëm nga çajet e tjerë!


Fjalet kyqe : keshilla  ushqimet  kthejne  humorin  perfekt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me qokollad
Biskota te shkrifta me  karrota
Pogaqe (kifle) me gjem nga maku