Torte me salce çokolate dhe qershia te karamelizuara
Torte me salce çokolate dhe qershia te karamelizuara

Torte me salce çokolate dhe qershia te karamelizuara

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

 • 50 gr Miell
 • 125 gr Sheqer
 • 2 Veze
 • 125 gr Gjalp i bute
 • 1 Luge qaji sheqer vanille
 • 1 Luge qaji shirup sheqeri (sherbet)
 • 2-4 Luge gjelle kakao

Per salcen ju duhen keta perberes:

 • 100 ml Qumesht
 • 150 gr Cokolate e zeze
 • Per dekorin ju duhen:
 • Disa cope qershia
 • 80 gr Sheqer

Pergaditja:

Te gjithe perberesit per brumin i bashkojme ne nje ene dhe i perzim me mikser.

Mbushim nje tepsi me uje te nxeht 2 cm.

Lyejme formen per torten dhe e mbushim me brumin e pergaditur pastaj e vendosim ne tepsin e mbushur me uje.

E vendosim ne furre qe te pjeket ne temperatur 175 Grad per 75 minuta.

Per salcen nxehim qumeshtin pastaj ia shtojme cokolaten dhe e perzime deri sa te shkrihet cokolata.

Per dekorin hedhim ne tigan te nxeht spari 80 gr sheqer pastaj ia shtojme edhe qershijat e i karamelizojme.

Pasi te pjeket torta i hedhim siper salce cokolate dhe me qershia te karamelizuara e dekorojme.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  salce  cokolate  qershia  karamelizuara  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate me forme harmonike
Gjoks pule te ferguar
Mask me vez per nje fytyr te bukur(video)