Ëmbelsirë me karota qe nuk pjeket
Ëmbelsirë me karota qe nuk pjeket

Ëmbelsirë me karota qe nuk pjeket

Kuzhint.com

Perbersit :

250 gr Biskota,

125 gr gjalpë,

50 gr Karota te ziera dhe te shtypura,

100 gr Arra te coptuara,

1 luge levore portokalli,

1 lugë kanellë,

200 gr krem e rrahim me mikser,

2 luge sheqer pluhur,

50 gr kokos.

Vendosim biskota në një qese frigoriferi dhe i bluajm me një lugë ose me një blender. ndera ne anen tjetershkrihet gjalpi ne ngrohje te ulët, dhe perziet me biskotat e grimcuar.

Ne kete mase i shtojm edhe arrat, karotat. levoren e portokallit, kanellen, sheqerin dhe kokosin dhe keshtu i bashkojm te gjitha me nje luge.

Kete perzierje e ndajm ne dy pjes dhe njeren pjes e shtrojn ne fund te tepsis, siper ia vendosim nje pjes te kremit te rrahur me par dhe prap ia vendosim edhe pjesen tjeter me biskota si dhe nje pjes te kremit te mbetur siper.

Ne fund e dekoroj sipas deshires ose nese keni marcipan ne shtepi e dekoroni si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsir  biskota  pjeket  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Manchmelow
Tatli  te rrumbullakta turke
Schnitten me qumesht dhe çokolate