Tortë me çokollatë dhe kokos
Tortë me çokollatë dhe kokos

Tortë me çokollatë dhe kokos

Kuzhint.com

Përbërësit: -5 kokrra vezë -10 luge vaj -10 luge qumesht, - gjysem pako peciv -1 gotë sheqer -10 luge miell, -1 luge kakao -150 gr arra kokos -200 gr çokollatë -250 ml ajkë e ëmbël (hopla) Përgatitja: Ne nje en rrahimte verdhat e vezeve me gjysmen e sheqerit me mikser derisa të përftojmë një masë te pastaj ia shtojm-10 luge vaj, 10 luge qumesht, 10 lug miell te perzier me 1 luge kakao dhe gjysem peciv ku i perziejm ngadal me tel kuzhine dhe i qesim ne tepsi te lyer megjalp dhe e pjekim në furrë me 180 gradë për 16 minuta. Pastaj nderkoh marrim nje ene ku të bardhat e vezëve i rrahim bashkë me sheqerin derisa të përftojmë një masë homogjene në formë shkume.

I shtojmë arra kokosin ku kete mas e qesim mbi torten me kakao dhe e fusim ne furre qe ta pjekim edhe për15 minuta tjera Ndërkohë në një enë shkrijmë çokollatën.

I shtojmë ajkën e ëmbël dhe i përzjejmë më njëra tjetrën dhe pasi të jetë krijuar një masë e njëtrajtshme ja shtojmë tortës që kemi pjekurdhe te ftohur.

E fusim në frigorifer dhe e lëm qe te ftohet. Ju beft mire! tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokollate  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimi i cili e qetëson stomakun
Biskota me nisheste dhe copza qokollade nga ne
Tespishte nga M.G