Torte me malina dhe krem kokosi
Torte me malina dhe krem kokosi

Torte me malina dhe krem kokosi

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

200 gr Sheqer,

1 Pako sheqer vanille,

200 ml Vaj,

200 ml Qumesht,

300 gr Miellë,

Nje pako pecive.

Per krem kokosin:

250 ml Qumesht kokosi,

500 ml Ajke (Kreme panna),

70 gr Sheqer,

2 Luge gjelle leng limoni,

3 Fleta xhelatine,

Nje pako sheqer vanille,

Perberes shtese:

700 gr Malina te ngrira ose te fresketa,

150 gr Zhele me shije maline,

Kokos per ta sperkatur torten,

Pergaditja:

Per brumin rrahim me mikser vezet, sheqerin dhe sheqer vanillen deri sa te trashet masa.

Ulim shpejtsine e te rrahurave dhe ia shtojme qumeshtin dhe vajin.

Dhe ne fund me kujdes ia shtojme miellin e perzier me peciven.

Marrim nje tepsi te rrumbullaket qe ju largohet rrethi e lyejm me vaj dhe e mbushim me brumin e pergaditur.

Te pjeket ne furre ne temperatur 180 Grad per 20 minuta pastaj te largohet nga furra qe te ftohet.

Per krem kokosin zbutim xhelatinen 10 minuta ne uje te ftohet.

E hedhim ne nje tenxhere te vogel qumeshtin, sheqerin, sheqer vanillen dhe lengun e limonin.

E vendosim mbi zjarr per te vluar pastaj e largojme nga zjarri dhe e lem 5 minuta qe te ftohet.

Ia shtojme xhelatinen dhe e perzim mire kremin.

E lem te ftohet ne temperatur dhome per 40 minuta.

Rrahim ajken deri sa te trashet pastaj e bashkojme me kujdes duke e perzier me qumesht e perzier me xhelatin.

Te qendroj kremi ne frigorifer spaku 2 ore.

Shkrim zhelet dhe me te e lyejme pandispanen siper.

I shperndajme ne tere pjesen e siperme te pandispanjes malinat dhe ne fund ia hedhim krem kokosin duke e mbuluar tere torten.

E sperkasim me kokos dhe e vendosim ne frigorifer qe te ftohet per disa ore.

Burimi:chefkoch. de

Perkthimin e ka bere tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  malina  krem  kokosi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortilla ne furre
Torte me form shahu
Bombica me zemer kumbulle