Shtrudlle me molle
Shtrudlle me molle

Shtrudlle me molle

Kuzhint.com

Receta e pergaditur nga >> Rona RD

  • Perberesit:
  • 1kg miell,
  • 1pecivo,
  • 1filxhan qumesht,
  • 1veze,
  • kanelle,
  • 1 margarin,
  • 1kg molla
  • gjysem paqete sheqer pluhur,

Pregatitja:

Mollet qerohen dhe behen ne rende, u hedhim nji paqet kanele.

Mielli i situr vendoset në një enë, krijojmë një hapsirë boshe ku hidhen në mes veza, gjalpi peciva pak kanell dhe sasia e qumshtit.

Zihet brumi i fortë dhe lihet të qëndrojë për 20-30 min. pastaj brumin e ndajme ne dy pjese dhe e tallojme ne dy peta.

Marrim nje tepsi e lyejm me gjalp dhe siper e veme njeren pete e spërkasim me gjalpë pastaj siper ia hedhim mollat dhe pastaj prap ia vendosim edhe peten tjeter

dhe tepsin e fusim qe te piqet ne furre te nxeht ne temp 200 grad.

Pasi te jet pjekur mire e presim ne katrora duke i hedhur siper sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  shtrudla  molle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me shije vanilje dhe kakao
Reçelë me domate te kuqe
Revani me shije limoni nga Kaltrina Berisha