Roladë me kokos dhe luleshtrydhe
Roladë me kokos dhe luleshtrydhe

Roladë me kokos dhe luleshtrydhe

Kuzhint.com

Përbërësit për petën:

6 vezë, 6 luge sheqer,

8 lugë miellë,

1 lugë çaji pluhur për pjekurina.

Përbërësit për fillin:

1 qese puding vanile,

300 ml qumësht,

4 lugë sheqer,

125 gr margarin,

7 lugë kokos,

6 lugë sheqer,

200 gr dredheza (luleshtrydhe).

Per dekorim;

100 gr dredheza (luleshtrydhe) dhe kokos.

Përgatitja:

Ndajmë të verdhat e vezëve nga të bardhat dhe i rrahim veq e veq me nga 3 lugë sheqer.

Pastaj i bashkojmë dhe ne fund ia shtojmë edhe millin e perzier me plur per pjekje dhke i pezier ngadal me tel kuzhine.

Masen e perzier mirë e qesim në tepsi të shtruar me letër të yndyrshme.

E pjekim në temperaturë 180*C rreth 15 minuta.

Pasi te jet pjekur mire pandispanja e largojm nga tepsia, ia hekim letren dhe e mbështjellim me një leckë të lagur dhe e lejmë anash që të ftohet.

Në ndërkohë përgatisim fillin:

Ziejmë pudingun me qumësht dhe sheqer si çdo puding tjetërdhe e leme qe te ftohet.

Pas te jet ftohur ia shtojmë margarinën e perzier me sheqer dhe kokosduke i perzier te gjithe se bashku me mikser mirë (e ndajm nje pjes te vogel te kremit qe te lyejm dhe ta dekorojm siper).

Marrim peten dhe e shtrijm, pastaj e lyejm me kremin e pregaditure, dhe e rrafshojm mire ku ne mesi ia qesim dredhezat(luleshtrydhet ) e prera dhe e mbeshtjellim ngadal rrolladen.

Rolladen e lyejm siper me kremin e ndar dhe e dekorojm me kokos dhe dredheza (luleshtrydhe) dhe e leme qe te ftohet.


Fjalet kyqe : embelsira  rolad  krem  kokosi  luleshtrydhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Maskë me grejfrut për lëkur të fytyrës
Kifle te gatuara pak me ndryshe
Torte me ylla