Torte me bollgurë dhe makë nga tegatuajm
Torte me bollgurë dhe makë nga tegatuajm

Torte me bollgurë dhe makë nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit:

4 vezë, sheqer 1 filxhan, 1 filxhan bollgur, 1 filxhan vaj, 1 filxhan fara lulekuqe, miell 1 filxhan, pluhur pjekje, vaniljeFili:1 pako shllag200 ml qumeshtxhem per lyrje

Pergaditja: Rrahim vezet ne nje ene dhe i perziejm dal e nga dal te gjithe perbersit e tjeret duke i bashkuar mire dhe masen e gatuar e hedhim ne nje tav katrore te lyer me gjape e pjekim per 30 min ne 180 grad.

Pasi te ftohet e lyejm me xhem nga pemet cfare doqqoft qe ju ka qelluar ne shtepi edhe ia hedhni siper shllagin ose panen e pergadiur dhe fara lulkuqe ( make )per dekor.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  bollgure  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me griz dhe kokos
Ushqimet fatsjellëse, që duhet të jenë mbi tavolinën e Vitit të Ri
Ritmet e duhura të vakteve