Torte me çokollade nga tegatuajm
Torte me çokollade nga tegatuajm

Torte me çokollade nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

150 gr gjalpe(margarin), 6 vez, 150 gr qokoladë kuzhine, 150 gr sheqer pluhur, 150 gr miell, 1 pluhur për pjekurina, 3 lugë qumësht, 1 lugë ujë, Kremi:, 300 gr qokoladë, 100 gr margarin, 3 lugë ujë, 3 lugë sheqer, 2 lugë vaj

Pregaditja e recetës :

Shkrijmë qokoladën me një lugë ujë në temperaturë të ulët.

Pastaj shtojmë margarinën dhe përziejmë deri sa të shkrihet margarina.

Ndajmë të kuqet e vezëve dhe i rrahim me sheqer pluhur.

Kur të trashen i shtojmë qokoladën e shkrirë.

Të bardhat e vezëve i rrahim deri sa të formohet shkumë.

Pastaj i shtojmë miellin dhe e përziejmë ngadal me lugë(jo me mikser).

Përziejmë mirë që mos të mbeten kokrra.

Këtë masë e përziejmë me masën me qokoladë.

E qesim në tepsi dhe e pjekim rreth 25 minuta në 180*C.

Kur të piqet e nxjerrim nga furra dhe e lejmë që të ftohet 10-15 minuta.

Pastaj e prejmë petën horizontalisht dhe e leyjmë me me kremin me qokollad të ngrohur pak.

Pregaditja e kremit:

Nxejmë ujin me sheqer dhe i shtojmë qokoladën e coptuar dhe margarinën si dhe vajin per te ia dhen shkelqimin kremit Përziejmë mirë deri sa të shkrihet qokolada.

Me këtë e lyejmë tortën mbrenda dhe siper dhe e dekorosm me kokos dhe rrush te terur.

Ju beft mire!.

Embelsir e gatuar nga>>http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte milingone
Recetë poullore vetëm me dy përbërs
Qofte shtepie te pergaditura nga tegatuajm