Mishë qengji dhe salate mikse nga TeGatuajm
Mishë qengji dhe salate mikse nga TeGatuajm

Mishë qengji dhe salate mikse nga TeGatuajm

Kuzhint.com

Perberesit;

  • Mishe qengji rreth 1 kg
  • 100gr gjalp
  • 4-5 thelpinje hudher
  • rozmarine
  • kripe
  • piper i zi
  • sallat mikse te pergaditur me pare me perime qe keni ne shtepi

Pergaditja;

Si fillim mishin e qengjit e shperlajme me uje dhe e vendosim per t'u ziere ne njetengjere uje te ftohte dhe me pak kripe per 30 minuta ose ne te kundert, e veme direkt per t'u pjekur ne furre. kofshen e qengjit ku e kriposimi qesim piper te zi, rozmarin dhe e pjekim ne furre ne 210 �C duke e lagur me lengun qe leshon mishi cdo 15 minuta.

E ulim temperaturen e furres ne 180 �C dhe e pjekim edhe per 40 minuta duke shtuar pak uje apo leng mishi qe mos te na thahet teper.

E sherbejm ne pjat pasite pjeket me sallat mikse te para pergaditur si ne foto


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  qengji  salate  mikse  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Recetë shtëpiake kundër dhimbjes së fytit
Ëmbelsirë me bajame(badema)
Torte e Erret