Torte e thjesht me çokolate dhe qershia(vishnje )
Torte e thjesht me çokolate dhe qershia(vishnje )

Torte e thjesht me çokolate dhe qershia(vishnje )

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

140 gr Margarine i bute , 140 gr Sheqer, 4 Vez, 80 gr Cokolate te grryer ne rende, 150 gr Bajame te bluara, 50 gr Therrime buke, 600 gr Qershia turshi ( ne tegell te gatshme)

Pregaditja e recetës :

Ndajme vezet, pari i rrahim te bardhat e vezeve.

Ne nje ene tjeter rrahim me mikser margarinen, sheqerin dhe te verdhat e vezeve.

Pastaj shtojme cokolaten, bajamet, therrimet e bukes dhe krejt ne fund me kujdes ia shtojme edhe te bardhat e vezes.

Masen e pergaditur e hedhim ne tepsi te rrumbullaket te mbuluar me leter per pjekje ose te lyer vetem me vaj.

E rrafshojme masen mire dhe siper i vendosim qershijat e kulluara duke i shtypur leht.

Te pjeket ne furre ne temperatur 150 Grad per 45 minuta.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  thjesht  cokolate  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Quiche lorraine’, byrek tradicional francez
Torte e shijshme me lajthi
Sallata greke