Puding me tri shije
Puding me tri shije

Puding me tri shije

Kuzhint.com

Nevojiten * 150 gr gjalpë në copa * 150 g sheqer * 4 vezë * 100 g miell * 1 qese tharm pluhur * 100 g lajthi të pjekura * 200 g çokollatë për gatim * pak kripë Për mbushje: 100 ml ajkë Për shtresën e sipërme: * 150 gr çokollatë për gatim * disa pika esencë vanilje * 60 ml ajkë e lëngshme Përgatitja: Me anë të miksit punojeni gjalpin me sheqerin derisa të bëhet si shkumë.

Shtoni të verdhat e vezëve, një nga një, miellin e situr (duke e hedhur si shi) dhe në fund tharmin. Ngjizni lajthitë dhe çokollatën e grirë bashkë; rriheni si borë të bardhën e vezëve me pak kripë dhe shtojani përzierjes, duke u kujdesur që të mos ulet.

Hidheni brumin në tavën e bërë me gjalpë dhe miell dhe piqeni në furrën tashmë të nxehtë për afro 50 minuta. Ndërsa ëmbëlsira është në furrë, rrihni ajkën.

Për të bërë shtresën e sipërme të tortës, shkrini çokollatën në banjomaria (enë mbi enë me ujë) dhe punojeni me një shpatull duke i shtuar ca pika esencë vanilje dhe ajkë të lëngshme. Kur ëmbëlsira të jetë pjekur, vëreni të ftohet në rrjetën për ëmbëlsira, pastaj ndajeni në dy disqe.

Mbusheni me ajkë të fryrë dhe mbulojeni me shtresën e kremit të përgatitur duke e zbukuruar me qokolad të copëzuara.

Pjesen e siperme te tortes deri ne gjysem e lyeni me cokolad. Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  puding  shije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te gatuajme sallate ruse
Kifle me  nutella dhe arra
Ushqimet që nuk duhet t’i hani kur keni gurë në veshkë