Toptha me form  te  kafes
Toptha me form te kafes

Toptha me form te kafes

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

250 g sheqer, 100 ml uje, 125 g margarinë, 100g arra te bluara, 100 g biskota tebluara, 80 g çokollatë, 2luge kafe te bluar, per lustërim 100 g çokollatë, 3 lugë vaj,

Pregaditja e recetës :

Vendosim ne vlim sheqerin me ujë për rreth 3-4 minuta maksimum.

Hiqni nga soba dhe ne te shtoni gjalpë dhe perzieni deri te jet tretur.

Shtoni pastaj arra, biskota, çokollaten dhe kafen dhe të gjithë bashkohen duke i perzier mire.

Pastaj i leme qe të ftohen.

Pastaj me duart formojm topa të vogla ku secilin top e shtypë me një kruese dhëmbësh në mes për të ia dhen formen e një kokërr kafeje, pastaj i rrokullisim nëpër çokollatë të shkrirë, përsëri kaloni kruese dhëmbësh siper per ti shtyp, dhe i leme ne nje foli celofani për tu shtrënguar qokollada e lustëruar.

Çokollaten e tepërt rreth kokrrave me forme kafeje e prejmë me thikë qe ta merr formen si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  form  kafes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

7 mënyra për të përdorur vajin e kokosit që nuk i dinit më parë
Roladë me kokos dhe luleshtrydhe
Torte me pete te gateshme nga Lendita Saqipi.