Biskota turke
Biskota turke

Biskota turke

Kuzhint.com

Perberesit: 230 gr Niseshte 50 gr Miell 90 gr Sheqer pluhur Gjysem pako Peciv Gjysem pako sheqer vanille 125 gr Margarine Nje ve 2 Luge gjelle sheqer pluhur Pergaditja: 1.

Niseshten, miellin, 90 gr sheqer pluhur dhe sheqer vanillen e hedhim ne nje ene te thelle dhe i perziejme me luge.

Ia shtojme margarinen dhe vezen dhe e ngjeshim me duar deri sa te formohet brumi. 2.

Ndajme brumin dhe e bejme role me gjeresi 2. 5- 3 cm.

Nga roleja presim 20 cope.

Copeve ia japim formen e topethit dhe i vendosim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje. 3.

I sperkasim siper me sheqer pluhur dhe i vendosim ne furre qe te piqen ne temperatur 175 Grad 25-30 minuta. Quelle: www. kochbar. de


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  turke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me qumesht (Torte ditelindje per femije)
Embelsire me thermia buke ( prezlle )
Tavë dheu shqipëtare