Keke me arra dhe çokollade
Keke me arra dhe çokollade

Keke me arra dhe çokollade

Kuzhint.com

Kekë me arra dhe çokolade i pergaditur nga Egzontina ismaili

Për kekun nevoiten:

  • 3 vez i rrahim ne fillim pastaj
  • 1 gote qumshte i vaket
  • 1 gote vaj
  • 3 luge kakao
  • 1 peciv
  • 1 vanilli
  • 1 gjysem gote sheqer
  • 1 filgjan copza arra si dhe
  • 1 gote e gjysem me mille
  • cokollade te shkrir per dekor dhe arra

Pergaditja;

Gatuajm kekun me perbersit e me siperm derisa te bashkohen mire dhe masen e fituar e qesim ne tepsi me forma te lyer me vaj dhe e pjekim ne 180 grad

Per kremin mbi keke nevoitet ;

Ne nje tengjere qesim ;1 qumesht, 1filgjan sheqer, 3 luge kakao, 1 qokollad dhe pastaj i ziejm kto mbi sobe dhe pası trashet masa ia hedhim siper kekut te pjekur dhe e dekorojm si ne foto


Fjalet kyqe : embelsira  keke  arra  qokollade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Embelsir me qokolad
Ëmbëlsirë dy ngjyrshe me krem karamel
Topa bore (kapela ruse)