Si te gatuajme Patellxhane turshi
Si te gatuajme Patellxhane turshi

Si te gatuajme Patellxhane turshi

Kuzhint.com

Perberesit: 1 kg patellxhane te reja, 1 kg speca te kuq e jeshile te prere holle, 2 tufa te medha majdanoz i grire, kripe, spec djeges, hudhra me shumice. Pergatitja: Per te pergatitur Patellxhane turshi veprojme ne kete menyre: Presim patellxhanet e lara per se gjati nga njera ane, por pa i hapur plotesisht (si xhep).

U japim nje gjysem vale ne uje me kripe e i leme te kullojne shume mire.

Veme te kullojne dhe gjithe perberesit e tjere, pasi i kemi shtypur e perzier mire me dore.

Kur kane humbur gjithe lengjet, i mbushim patellxhent mire me perzierjen e i rreshtojme ne nje ene te bollshme ( qyp, bidon, kove kuzhine…).

Ne cdo rradhe, i sperkasim me kripe deri sa te mbarojme patellxhanet.

Siper u vendosim nje peshe, qe te zeje gjithe siperfaqen dhe i leme te mbullura per 2-3 jave.

Nderkohe, ato kane leshuar ujin e tyre.

Nxjerrim aq sa na duhet per sallate, e shplajme dhe e presim. E servirim me pak uthull dhe vaj ulliri.


Fjalet kyqe : turshi  gatuajme  patellxhane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me karota   nga Sebi Dumani.
Topëtha(bombica) me hallve te zezë
Torte e shpejt me  Kokos