Biskota me reqele
Biskota me reqele

Biskota me reqele

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

125 g gjalpë i butë, 1/2 pluhur vanilje, 110g sheqer, 120g bajame te bluara, 1 Vez, 150 g miell, 1/2 peciv, Per mbushje reqel

Pregaditja e recetës :

Furrën e nxehim në 180 C

Ne nje ene qesim gjalpë, vanilje, sheqerin, vaniljen dhe bajame te bluara dhe i perziejm me mikser.

Pastaj shtojm vezët, dhe miellin me peciv.

Kete mase e perziejm mire dhe e formojm nje brumë te ngjeshur.

Nga ky brum formojm nje pet dhe nga kjo pet formojm kuleq te vegjel me nje gote ( Shihe foton)dhe i vendosim ne tepsi te shtruar me leter ne distanc nera me tjetren, pastaj i shtypim me duar pak dhe ia bejm disa vrima te cilat duhen te mbushen me reqel apo me qfar te deshironi ju.

Pasi te kemi perfundu me te gjithe renditjen e biskotave i vendsim ne furre te nxeht dhe i pjekim per 15-20 minuta

Ju bëftë mirë!

nga;elbcuisine. de


Fjalet kyqe : brumera  biskota  reqel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sup me peshk salmon
Kifle irlandeze me spinaqë
AKULLORE ME MANAFERRA