Embelsir me djathë  ose gjize te embel
Embelsir me djathë ose gjize te embel

Embelsir me djathë ose gjize te embel

Kuzhint.com

Përbërësit ; 2 vezë të ziera fort 200 g gjalpë 200 g sheqer 5 vezë 1 lugë çaji lëvore limon 4 lugë lëng limoni 500g djathë ose gjize te embel pa yndyr 2 lug bollgur 50 g miell 3 lugë miell misri pako e pluhur pjekje 125 g çokollatë. 45% kakao 1 lug vaj kokosit ose lule dielli 100 g fruta të përziera Përgatitja; Ngrohim paraprakisht furrë në 180 C e.

Pregaditim nje tepsi katror dhe ia shtrojm nje letër per pjekje. Ne fillim perziejm vezet me mikser, pastaj Gjalpin e perziejm me sheqer deri sa te tretet ia shtojm 2 vezët e ziera e fort dhe prap i perziejm me mikser ku me pas ia shtojm levoren e limonit dhe lengun lëng, dhe i perziejm me djathin apo gjizen e embel dhe kete mas e bashkojm me vezete rrahura. Perziejm miellin me miell misri, bollgur dhe pluhur pjekje, edhe kto i perzien me masen e me siperme. Së fundi, hedhim kete mas ne tepsi ngadal dhe piqet në furrë te nxeht për rreth 45-60 minuta, për të dit se a eshte pjekur (e kontrollojm me kruese dhëmbësh!). dhepastaj e lem qe të ftohtë. Nderkoh shkrihet çokollatë me vaj kokosit në avull me ujë të nxehtë. dhe kete e përhapim mbi tortë, duke e dekoru me nje sasi te vogël me fruta të te perziera.

Nga;http://eatsmarter. de/


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  djathe  gjize  embel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha me kakao
Pite me lakra nga Bardhe Buçaj
Tatli me forme (gjethi) flete