Princez krofne me kakao
Princez krofne me kakao

Princez krofne me kakao

Kuzhint.com

Perberesit ; 200gr uje 100gr gjalp mill sipas nevojs (deri sa te trashet brumi) 5 veze 2 luge sheqer 2 luge kakao pak kripe sheqer pluhur per dekorim Perberesit per kremin: 2 shllag krem kako 14 gr margarin 2 pudinga te kakaos Pergaditim pudingun sipas udhezimeve qe shkruan ne pako pastaj e largojme nga zjarri dhe e lem qe te ftohet pastaj ia hedhim margarinen e rrahim edhe shllagun pastaj e hedhim te pudingu duke e perzier vazhdimisht me mikser. Pregaditja ; Ne nje tigan te thelle hedhim 200ml uje, gjalpin, sheqerin dhe pak kripe.

Sapo uji te filloj te vloj, e heqim tiganin nga zjarri dhe shtojme miellin e situr te cilin e perziejme shume mire me nje luge druri ne menyre qe te mos formohen kokerriza. E vendosim serisht enen ne zjarr shume te ulet duke e perziere shpejt deri te shkeputet lehtesisht nga luga, pastaj e heqim nga zjarridhe ja shtojm edhe 2 lug kakao duke e perzier mir deri sa ta merr ngjyren dhe e leme te ftohet plotesisht. Nderkohemarrim vezet dhe ia shtojme nje nga nje brumit te ftohur duke i perziere mire.

Kujdes! Nuk shtojme asnjehere vezen e dyte nese e para nuk eshte perzi tretur plotesisht nga brumi. E hedhim brumin e pregatiturme luge ose me shiring ne nje tepsi te shtruar me leter furre, formojme disa sfera te vogla larg njera tjetres.

I pjekim ne furre te nxeht ne 220 grade celcius per rreth 15 minuta duke mos e hapur furren gjate pjekjes.

Kur te kene kaluar 15 minuta, e ulim temperaturen ne 150 grade celcius dhe i pjekim akoma edhe per 10 minuta.

Pas kesaj kohe e fikim furren dhe i leme edhe per 10-15 minuta ne furre te fikur dhe gjysme te hapur (kjo do te sherbeje qe ato te thahen mire edhe brenda).

Kur te jene plotesisht te ftohta, mund ti perdorim per pregaditje. Te gjitha krofnet i ndajm pergjys dhe pastaj marrim krenin e pregaditur me par dhe e vendosim ne mes te krofeneve dhe i mbulojm me pjesen tjeter te krofnes ku edhe idekorojm me sheqer pluhur. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  princez  krofne  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me arra
Torte me shije vanilje dhe kakao
Nje pije  për humbje peshe